AUGINIMO PATALPA

AUGINIMO PATALPA

 Kas nori užsiimti šinšilų auginimu, pirmiausia turi išsiaiškinti patalpų įrengimo klausimus. Nėra jokios prasmės tuo užsiimti, jeigu prieš tai nėra pasirūpinta tam tikslui skirta aplinka. Patirtis rodo, kad yra šinšilų augintojų, kurie už didelius pinigus nusipirkę žvėrelius patalpina juos į paprastą tvartą. O tai yra pražūtis žvėreliams ir augintojo verslui jo net nepradėjus. Visų žvėrelių auginimas reikalauja jiems reikalingos patalpos. Patalpa, kurioje galima būtų auginti šinšilus, privalo atitikti šiuos pagrindinius reikalavimus:

 • ji turi būti švari, sausa ir gerai vėdinama (ventiliatoriai), tačiau be skersvėjų. Privalo šaltu metų laiku būti šildoma,
 • šildymo sistema, jeigu tai nėra elektrinis šildymas, turi būti ne pačioje patalpoje, o šalia. Augintojai, kurie nekreipė dėmesio į šį patarimą, dėl malkų ir anglių degimo metu susidarančių smalkių, neteko daugelio žvėrelių. Buvo atvejų, kai išmirė visi žvėreliai,
 • patalpa turi būti rakinama, kad į ją ne kiekvienas galėtų užeiti,
 • patalpa turi būti ramioje vietoje ir nesiriboti su triukšmo šaltiniais, tokiais kaip gamyklos, judrios gatvės, vaikų žaidimo aikštelės ir panašiai. Nuolatinis lėktuvų triukšmas taip pat yra kenksmingas.

Netinkamos patalpos:

 • drėgni rūsiai, daugiaaukščiai namai, palėpės(neizoliuotos nuo karščio ir šalčio),
 • garažai ir prausyklos, pereinamos patalpos,
 • virtuvės, gyvenamieji ir miegamieji kambariai,
 • veikiančios dirbtuvės ir biuro patalpos,
 • sandėliukai, katilinės, podėliai, tualetai ir kt.

Geriausia, kai langai yra į rytų pusę. Tada ryto saulės spinduliai geriausiai patenka į patalpą. Karštą vasaros dieną patalpa turėtų būti apsaugota nuo tiesioginių kaitrios saulės spindulių. Jiems daug saulės (ar dirbtinės)  šviesos nereikia, užtenka keleto nedidelių langelių, kadangi jie iš prigimties yra urviniai gyvūnai. Grindis rekomenduojama padengti sintetine medžiaga, nes ji yra lengvai valoma. Labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad po apačia nebūtų drėgna ir nebūtų pelėsių. Grįstos grindys higieniniu požiūriu taip pat yra tinkamos. Visą laik turi būti palaikoma grindų švara. Jeigu norima laikyti šinšilus buvusiuose arklių ar galvijų tvartuose, reikia sudaryti anksčiau minėtas sąlygas. Geriausia sienų izoliavimo medžiaga yra putoplastas. Šinšilams skirta patalpa neturi būti naudojama daržovių, vaisių, augalų (pvz.vžiemą), kuro, senų daiktų laikymui. Čia taip pat neturi patekti kenksmingi vabzdžiai, žiurkės ir pelės, katės ir šunys. Labai svarbu iš karto numatyti patalpas, skirtas jaunikliams perkelti.

Šaltu metų laiku auginimo patalpa turi būti šildoma. Temperatūra turi būti 15-18 C, jokiu būdu ne aukštesnė. Jaunikliams (prieaugliui) ne mažesnė nei 10 C. Karštomis vasaros dienomis temperatūra negali būti aukštesnė kaip 26 C. Jeigu karštis būna daugiau kaip 30 C, reikia uždaryti langus ir langines. Atidaryti tik naktį ir anksti ryte. Patalpoje turi veikti vėdinimas visu pajėgumu.

Štai pavyzdys, kuris rodo, kokios svarbios yra nurodytos sąlygos. Aplankėme vieną augintoją, pas kurį numirė daug žvėrelių. Priežastys nebuvo aiškios. Vos įžengus į patalpą, pajutome, kad oras yra labai troškus. Apžiūrėjus išmatas tapo aišku, kad visi žvėreliai serga. Dalis jų viduriavo, kitai daliai buvo užkietėję viduriai. Augintojas prisiekinėjo, kad jis tiksliai laikėsi visų auginimo ir priežiūros taisyklių. Jo nuomone, tai galėjo būti nebent staigiai prasidėjusi nežinoma epidemija. Tokie augintojo dievagojimaisi mums nebuvo nauji ir mūsų neveikė. Ėmus tyrinėti pašarą,įsitikinome, kad šienas yra kietas ir apskritai netinkamas naudoti. Jis buvo iš sodo, kur augo neaukšta žolė, kuri liaudyje yra vadinama “kiauliažole”. Calcipoto tabletės, kurias naudojo augintojas, buvo įpakuotos į foliją, saugančią nuo drėgmės. Jos buvo tokios drėgnos, kad visą poką buvo galima lengvai suspausti. Iš to buvo aišku, kad patalpa nebuvo tinkama šinšilų auginimui. Susirgimo priežasties reikėjo ieškoti ne žvėreliuose, o netinkamoje aplinkoje ir priežiūroje. Tai patvirtino ir į pagalbą pakviestas vet.gydytojas.

Puošti patalpas kambarinėmis gėlėmis ir augalais taip pat negalima, nes jos naudoja deguonį. Be to, dėl jų kyla oro drėgnumas. Patalpų klausimais, kaip viskuo, kas siejasi su šinšilų auginimu, besidomintis šinšilų auginimu žmogus patarimo privalo kreiptis į patyrusį augintoją. Sėkmingam ir pelningam šinšilų auginimui lemiamą reikšmę turi šie faktoriai:

 1. Tinkama žvėrelių laikymui patalpa,
 2. geros žvėrelių laikymo priemonės,
 3. teisinga priežiūra ir laikymas,
 4. tinkamas maitinimas,
 5. fermos higienos laikymasis.

 

Straipsnis priklauso www.chinchillas.lt