Narvai ir įrengimai

Narvai ir įrengimai

Narvai šinšilams turi būti pagaminti iš cinkuotų, tvarkingai ir kokybiškai suvirintų vielos pynučių. Narvai iš medžio ar pigios akuotos, plonos vielos nėra tinkami. Šiandien dienai yra įvarių tipo narvų. Vieni narvai turi tinklinį pagrindą, kiti su stalčiais, į kuriuos yra dedamas kraikas (pvz. medžių drožlės).Taip pat narvai skiriasi ir pagal smėliadėžių vietą, formą. Labai svarbu atkreipti dėmesį, kurioje pusėje yra patinuko vaikščiojimo kanalas, kuris gali būti priekyje arba gale narvų. Praktiškiausias variantas rinktis narvus, kad kanalas būtų priekyje. Šitaip matysite savo patinuką visą laiką, o taipogi atsitikus nelaimei (pvz. numirus patinui kanale) nereikėtų ardyti narvų ir taip sukelti savo augintiniams streso.

Jeigu auginate šinšilas ant kraiko, svarbu atkreipti dėmesį, kad drožlės nebūtų beicuoto, lakuoto, faneruoto ar kitaip chemiškai apdoroto medžio. Jeigu tokias drožles žvėreliai ės, tuomet susirgs ir numirs. Kalbant apie drožles, geriausia rinktis lapuočių medžių, bet jeigu pasitaiko ir koks spygliuotis nieko tokio – svarbiausia, kad jos būtų nesakuotos bei sausos. Medžio drožlės puikiai sugeria šlapimą ir ilgiau išlaiko gerą kvapą fermoje. Šis metodas yra priimtinesnis bei patogesnis patiems žvėreliams, taip pat ir saugesnis, kadangi sumažėja mirtingumas ir nelaimingų atsitikimų tikimybė. Dar vienas dalykas kurį svarbu paminėti, jog šis auginimo būdas reikalauja daugiau laiko bei darbo, kadangi reikia dažniau valyti.

Laikymas ant pynučių (tinklo) šiuo metu yra ypatingai populiarus. Tačiau galima ginčytis ar jis yra tinkamesnis patiems gyvūnams. Pakalbėkime apie šio auginimo tipo teigiamas ir neigiamas puses. Vienas didelis pliusas, jog kailis mažiau tepasi, išlieka švarus, taip yra didesnė tikimybė išlaikyti gerą kailio kokybę. Kita teigiama augintojui pusė – laiko taupymas bei mažiau įdėto darbo. Ypatingai svarbu paminėti, kad auginant „ant tinklo“ nuostoliai gali siekti net iki 30%. Gimę vaikučiai dažnai išsilaužo, išsisuka kojytes,neturi prieglobsčio (saugios vietos), šinšilų kojytės pastoviai būna įtampoje, ne retai kraujuoja pėdutės. Kad pagerinti šinšilų gyvenimą ant tinklo, augintojas turėtų padėti medžio kaladėlių patupėjimui bei dantų priežiūrai. Mediena narvuose yra svarbi visų tipų narvuose. Dviguba nauda. Jokiu būdu šitam reikalui netinka popierius, plastmasiniai vamzdžiai ir kt. chemiškai apdoroti, ne natūralios kilmės daiktai.

Mes savo šinšilas auginame dviem būdais. Motininė banda gyvena ant kraiko, patino kanalas priekyje, stumdamos maudyklės tarp narvų. Narvai keturiais aukštais, kad visus gerai matytumėm ir būtų patogu. Prieauglis auga transformuotuose narveliuose. Prieš keletą metų bandėme auginti ant tinklo su plėvele, šis būdas mums nepasiteisino. Taigi, mūsų prieauglis gyvena narveliuose su stalčiukais, į kuriuos pilasi kraikas (iki pusės), tačiau virš stalčiaus yra tinklas. Taigi narvelio pusę sudaro tinklas, kitą – kietas pagrindas. Kietas pagrindas yra nervelio priekyje, šalia šėrykla. Tokiu būdu išvengiame pašaro išeikvojimo. Maži šinšiliukai mėgsta išbarstyti maistą, čia jie jį gali susirinkti ir suvalgyti. Narveliuose su plėvele – maisto švaistymas yra neišvengiamas. Vienokio ar kitokio tipo narvuose yra būtina padėti medienos plokšteles. Prieauglio narvai yra pastatyti penkiais aukštais. Jie truputį žemesni nei motininės bandos. Valymas – kartą per savaitę.

Prieauglio narvuose turėtų būti išimtos visos patupėjimui ar pašokinėjimui skirtos lentynėlės. Taip yra daroma, kad šinšilos šokinėdamos gali išsibrūžinti kailį (prieauglis), ko pasekoje turėsite kailio defektą, kurį sunku ištaisyti. Lentynėlės gali būti tik pas motininę bandą ir tik tada, kai dar nėra naujagimių. Kad šokinėdamos nesužeistų vaikų.

Kalbant apie pačius narvus, populiariausi yra iki 60 cm ilgio, iki 60 cm pločio, iki 55 cm aukščio narvai. Nedideli skirtumai nevaidina svarbaus vaidmens. Kai kurie augintojai naudoja mažesnius narvus negalvodami, kad yra ribos, kurių peržengimas veikia šinšilų sveikatą ir prieauglį.
Narvelyje turi būti smėlio vonia. Kaip ir minėjau anksčiau, ji gali būti labai įvairiai įrengta. Kai kurie augintojai naudoja mažus prausimosi dubenėlius, keramikinius dubenėlius, skardines voneles (vartomas, stumdomas, sukamas). Smėlio kiekis vienoje maudyklėje apie 0.5 l. Smėlis privalo būti skirtas šinšiloms, specialus. Mes naudojame aukščiausios rūšies Blue Cloud dulkes ir Sepiolsa smėlį šinšiloms. Dėl dezinfekcijos yra beriama medicininė siera (pusė arbatinio šaukštelio į 0.5 l smėlio), kurios galima įsigyti tik vaistus gaminančiose vaistinėse.

Vandeniui tiekti yra naudojamos automatinės girdyklos. Anksčiau buvo naudojami stikliniai buteliukai, tačiau šiandien daugelis augintojų jų atsisako, kadangi reikalauja daug priežiūros. Maistui įdėti dažniausiai yra naudojamos skardinės šėryklos. Stiklinės arba keramikinės lėkštutes (sunkias) naudoja pavieniai augintojai, daugiausia mėgėjai. Taupant laiką kasdieniniam šėrimui pripilti maisto kelioms dienoms negalima, kadangi nematysite šinšilo sveikatos būklės, kurią dažniausiai atspindi suvalgytas pašaro kiekis. Nepamirškite, kad didelis kiekis pašaro pradės drėgti šėryklose, praras savo maistinę vertę. Šinšilos geriausiai jausis gavę šviežio, kokybiško pašaro kasdien.

Kai kurie augintojai vis dar naudoja šieno ėdžias, kurios pritvirtinamos prie priekinės narvo sienelės. Kiti ėdžių nebenaudoja ir nedidelį kiekį šieno įdeda tiesiog į narvelį. Galiausiai ant narvo reikia pritvirtinti metalinį laikiklį narvo kortelei, jeigu jo nėra pagaminta iš karto prie narvo. Kortelėje turi būti duomenys apie žvėrelio gimimo datą, lytį, įvertinimą, vados datą, dydį.

 

Straipsnis priklauso www.chinchillas.lt