Šinšilų dantų priežiūra

Šinšilų dantys, jų priežiūra bei pagrindinės problemos. I dalis.

Šinšilos turi 20 dantų: 4 priekinius kandžius ir 16 krūminių dantų. Aiškiai matomi yra kandžiai: 2 apačioje ir 2 viršuje, tačiau visus kitus dantis galima pamatyti tik naudojant specialų prietaisą, dantų reflektorių – otoskopą. Šį prietaisą dažniausiai turi veterinarai, kurie užsiima graužikų priežiūra. Šinšilų dantys bei žandikaulis vaidina didelį vaidmenį jų gyvenime bei gali sukelti mirtiną pavojų, jeigu augintojas nekreipia dėmesio į šiuos dalykus.

Sveikos šinšilos dantys yra tiesūs, nukreipti žemyn. Dantų spalva – nuo ryškios geltonos iki ryškiai raudonai oranžinės. Dantys yra tokios spalvos dėl emalio, kurio sudėtyje yra kalcio, geležies ir fosforo. Kuo daugiau oranžinės spalvos tuo geriau. Jeigu dantys nėra oranžiniai reiškia, kad šinšilos negauna pakankamai šių mineralų per maistą, taipogi tai rodo kalcio trūkumą.

Jeigu jūsų augintinis turi šviesiai geltonus ar net baltus dantis, tai gali būti ženklas būsimų dantų problemų ateityje. Dažniausiai tai atsitinka tada, kai šinšilų maiste trūksta mineralų. Tuomet reikėtų pamąstyti apie „perėjimą“ prie kokybiškesnio pašaro, duoti liucernos šieno arba granulių.

Kadangi šinšilų dantys yra atvirai įsišakniję,jie nuolatos auga (iki 10 centimetrų per metus. Šis dantų augimas yra priežastis dėl ko reikia šinšilas šerti ypatingai kokybišku maistu, kuris aprūpintų organizmą reikalingais mineralais. Taip pat yra labai svarbu duoti šinšiloms pagriaužti lapuočių medžių šakeles arba natūralios medienos gabaliukus, kurie leis išlaikyti dantis sveikus (ypatingai krūminius) bei tinkamo ilgio. Taip pat tai patenkins jų pirminį poreikį-instinktą – kramtyti.

Netaisyklingas sąkandis (ang.Malocclusion)

Netaisyklingas sąkandis – tai yra poslinkis arba neteisingas santykis tarp dviejų dantų arkų, kai jos suartėja žandikauliui užsidarius. Dažniausia priežastis yra kai žandikaulis yra per mažas lyginant su dantų dydžiu. Gali pasireikšti diskomfortas bei darosi sunku kramtyti.

Netaisyklingas sąkandis yra vienas iš blogiausių dalykų, kuris gali atsitikti šinšiloms. Tai pavojinga gyvybei, dažniausiai mirtina liga, kuri paveikia žandikaulio lygiuotę ir dantų augimą. Mūsų nuomone, netaisyklingas sąkandis būne kelių formų: genetinių, trauminių, nepriežiūros.

  • Genetinės formos netaisyklingas sąkandis atsiranda dėl blogo veisimo. Gyvūnai turintys dantų problemų neturėtų būti veisiami, kadangi ši problema paveldima. Augintojai turintys gerą reputaciją visuomet atsisako veisti tokius gyvūnus, kad išvengti bėdų ateityje. Ši forma -mirtina, nes nėra jokio būdo išgydyti.
  • Trauminis netaisyklingas dantų sąkandis atsiranda pašalinus, nulaužus, pažeidus dantis arba žandikaulį. Atsitikus bet kuriam iš šių atvejų, dantys „išsiderina“ ir auga netvarkingai. Vienintelis prieinamas gydymas – stengtis palengvinti augintiniui gyvenimą tol, kol nelieka nieko kito daryti, tik užmigdyti.
  • Netaisyklingas sąkandis susiformavęs nuo nepriežiūros, kai gyvūnas negaunai tinkamos ir visavertės mitybos, todėl dantys tampa silpni, lūžinėja. Augintojas neduodamas graužti šinšilui tinkamų dalykų leidžia dantims peraugti. Kai dantys perauga ir išsiderina jų linija lieka labai maža tikimybė išgelbėti gyvūnui gyvybę. Tačiau, jeigu šie dalykai yra ištaisomi skubiai, pagerinamos sąlygos anktyvoje stadijoje – gyvūnas dar galės nugyventi ilgą gyvenimą. Atminkite, kad šinšiloms būtinas KOKYBIŠKAS PAŠARAS ir šioje vietoje negalima taupyti! Taip pat, turite pagerinti gyvenimo sąlygas narvelyje, duoti medžio šakelių bei padėti medienos gabalėlių patupėjimui bei pagraužimui nesvarbu, kad Jūsų šinšilos negyvena „ant tinklo“.

Bendrieji dantų problemų požymiai: dantų griežimas, seilėtekis, pašlapę akys bei jų ašarojimas, apetito stoka, medžio negriaužimas, pastovus burnos lietimas letenėlėmis, kailio netekimas po smakru bei ant krūtinės ląstos, svorio praradimas, keistų grasų skleidimas valgant.

1435913308

Šie dantys yra šviesiai geltonos spalvos, beveik balti, tai reiškia, kad šiai šinšilai trūksta kalcio – reikia skubiai pagerinti mitybą. Šiuo atveju šinšilai reikia gauti didelį kalcio kiekį, kurio turi liucerna, taipogi reikia duoti tik aukščiausios kokybės šinšilų pašarą.

1435913425

Šie dantys yra gražios oranžinės spalvos, nors gali būti dar sodresnės ir tamsesnės spalvos. Idealus intervalas yra tarp oranžinės iki raudonai oranžinės.

1435910578

Čia galite pamatyti šinšilą, kuriai stipriai pasireiškė  „netaisyklingo sąkandžio“ požymiai. Ašarojančios akys, seilėtekis, šlapias kailis, kailio plikimas, išskyros iš nosies. Deje, ši šinšila neišgyveno, kaip ir minėjome, šis sutrikimas neišgydomas.

 

Straipsnis priklauso www.chinchillas.lt